klucz

8 rzeczy, które musisz zrobić przed sprzedażą mieszkania.

Zanim zabierzesz się do sprzedaży nieruchomości i ogłosisz światu tę radosną nowinę, okiełznaj na moment swój entuzjazm, usiądź i zrób plan działania.
Działanie w pośpiechu nigdy nie jest dobrym sposobem, szczególnie w sytuacji, kiedy chodzi o coś tak wartościowego jak własne mieszkanie. Dobry plan działania pomoże Ci uniknąć powszechnych błędów i zyskać więcej!

1. MOTYWACJA

W pierwszej kolejności zastanów się nad swoja motywacją. Każdy ma swój powód w momencie, kiedy decyduje się na sprzedaż mieszkania. Jeśli Twój powód jest przemyślany, racjonalny i jesteś pewien, że dobrze robisz to wspaniale. Jeśli zaś jest to nagły pomysł zmiany otoczenia, który ledwo co zrodził się w twojej głowie – zastanów się nad tym.
Nieprzemyślane decyzje mogą skończyć się sporym rozczarowaniem.

2. POSZUKIWANIE NOWEGO MIESZKANIA

mieszkanieWiększość ludzi sprzedaje jedno mieszkanie by zakupić inne. Jeśli jesteś jedną z takich osób sporządź listę dzielnic, w których chciałbyś zamieszkać. Następnie sprawdź dobrze dostępne tam oferty zanim sprzedaż swoja nieruchomość. Oczywiste jest, że trzeba zrobić rekonesans cenowy i sprawdzić, czy na mieszkanie w wymarzonym miejscu będzie nas strać. Warto jednak udać się na dni otwarte nieruchomości coraz częściej organizowane przez agentów i deweloperów. Warto także przespacerować się po okolicy. Poczuć atmosferę miejsca, zlokalizować sklepy, banki, szkoły itp. Jednym słowem sprawdzić, czy aby na pewno miejsce nam odpowiada.

3. PRZYGOTUJ MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ

Zastanów się, co będzie potrzebne Ci w nowym lokum, i które meble będziesz chciał zabrać ze sobą. Przygotuj te rzeczy do przeprowadzki. Przed sprzedażą mieszkanie należy także gruntownie posprzątać.

4. NAPRAWY

naprawyNiemal każda nieruchomość ma jakieś wady, usterki i niedoróbki. Przyzwyczajamy się do nich i przestajemy zauważać. Jednak obca osoba zainteresowana kupnem naszego mieszkania z pewnością takie niedociągnięcia zauważy.
Nie każda “naprawa” będzie się jednak przy sprzedaży opłacać. Pamiętaj, by nie robić generalnego remontu a jedynie zainwestować w niezbędne poprawki usprawniające właściwe funkcjonowanie.

5. HOME STAGING

Możesz zwrócić się do specjalisty by pomógł Ci wydobyć z mieszkania to co najlepsze.
Pierwsze wrażenie jest kluczowe, warto więc nieco się przyłożyć by zachęcić kupujących do naszej nieruchomości. Wg badań Amerykańskiego rynku (niestety nie ma jeszcze badań z Polski) 96% agentów potwierdza, że home staging ma pozytywny wpływ na kupujących, a nieruchomość sprzedaje się o połowę szybciej, niż taka, w której nie przeprowadzono home stagingu.

6. WYCENA

wycenaJeśli nie jesteś pewien ile warta jest Twoja nieruchomość, możesz zgłosić się do profesjonalisty, który zajmuje się tym zawodowo. Warto też zasięgnąć opinii kilku agentów nieruchomości. Uważaj jednak, by nie wystawić mieszkania zbyt drogo. To często odstrasza kupujących i w efekcie Twoje lokum będzie dłużej czekało na sprzedaż, a Ty i tak zostaniesz zmuszony do obniżenia ceny. Stracisz tylko czas, w którym dzięki pieniądzom ze sprzedaży mogłeś kupić nowe mieszkanie.

 

7. ZNAJDŹ DOBREGO AGENTA

Dzięki sprawnemu agentowi nieruchomości uda Ci się sprzedać mieszkanie oraz znaleźć nowe. Zazwyczaj opłaca się sprzedać nieruchomość przed kupnem kolejnej. Jeśli do kupna nowego mieszkania potrzebować będziesz kredytu – bank przychylniej na Ciebie spojrzy gdy będziesz miał wkład własny w postaci gotówki ze sprzedaży poprzedniego mieszkania.

8. SFOTOGRAFUJ MIESZKANIE

aparatTo ostatnia rzecz, którą należy się zająć przed sprzedażą. Najlepiej, jeśli zdjęcia wykona profesjonalny fotograf. Będą one wyglądać zdecydowanie lepiej, niż zdjęcia wykonane przez amatora. Dobrze wykadrowane i jasne fotografie będą przyciągać uwagę w internecie i zdecydowanie wyróżniać Twoją ofertę spośród innych.

Po realizacji takiego planu spokojnie możesz zacząć sprzedaż. Powodzenia!

5 komentarzy

  1. Wpis polecałabym też osobom, przygotowującym mieszkanie do wynajmu – niby oczywiste rzeczy, a spotkać można takie lochy, że aż strach wchodzić! 😉

    1. To prawda, w Polsce wciąż na porządku dziennym jest wynajmowanie mieszkań w fatalnym stanie. Miejmy nadzieję, że te czasy niedługo miną i ludzie zauważą, jaki potencjał i korzyści tkwią we właściwym przygotowaniu mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *